Hytte i Valdres

Syndin, et av de tradisjonelle støls- og hytteområdene i Valdres. Foto: Naturfokus.
Det å være på hytte i Valdres gir fornya energi og ”Skjerper sansane”. Felles for alle som er på hytta er at de koser seg. Ild på peisen, nytelsen av god mat fra Valdres, gjerne med øl produsert på Gardsbryggeriet til levende lys på bordet. Den gode opplevelsen er skapt.


De finner roen
og er neste dag klare til å t ta i bruk det mangfoldige kulturlandskapet som bonden har skapt, - på snaufjellet eller i lauv- og barskogkledde åser, ved vannet, ved elva, eller i dalen omgitt av en flora det ikke finnes maken til. De går på tur sommer og vinter, på beina, på sykkel, på ski eller kanskje på hesteryggen.

Hyttegjestene er også opptatt av å få kontakt med den lune befolkningen og de tar del i den sterke utøvende kulturen innen musikk, kunst og håndverk. Kreativiteten er høy i Valdres, noe som kommer fra identiteten i kulturen vår.

I Valdres Natur- og Kulturpark er det et mangfold av hytter. Til sammen finnes over 16000 stolte hytteeiere, fra Vassfaret og Etnedal i sør, til Nord-Aurdal og Vestre Slidre i midten, og Øystre Slidre med Beitostølen i nord-øst til Vang med Filefjell i nord-vest ved foten av Jotunheimen.

De eldste hyttene ble bygget over 80 år tilbake i tid, nær stølslandskapene. I 60–70-åra fortsatte hyttebyggingen, godt plassert i naturen. De siste årene har det utviklet seg flere nye områder. I noen av disse, slik som på Beitostølen, Vaset, Aurdal, Filefjell etc. er det blitt bygget mange høystandardhytter. Nye tomteområder er under utvikling, slik at muligheten for å finne sin egen hyttedrøm er til stede. En er bevisst på å utvikle i forhold til å ta vare på de særlige kvaliteter vi finner knyttet til natur og kultur.     

Med bakgrunn i opplevelsestilbudet
i Valdres kan vi trygt si at bruksverdien av hytta er god, og bruken er høy, i gjennomsnitt ca 60 døgn pr år. Second home er et nytt begrep som vi skal få høre mer til etter hvert. Flere ønsker å kunne bo på hytta. Hytteeierne er stolte og føler glede av hytta si. Avstandene er korte og med dagens gode kommunikasjonsmuligheter vil flere velge å bosette seg på hytta.

Disse vil med sine ressurser kunne bli betydningsfulle for utviklingen av bygdene. Det bør legges til rette for å gi hytteeierne denne muligheten. Valdres sin popularitet som hytteområde viser seg også i en vekst for utleie på hele 27%. Ingen andre områder kan vise til maken, noe som skulle være en bekreftelse på at Valdres har kvaliteter og er et område i tida.

Vær velkommen på hytta i Valdres. Vi gleder oss over å se at dere koser dere her, - Valdres skjerper sansane!